Sıkı Dostlar Kurbağa ve Murbağa

2013-06-11 17.37.07

“Bugün bir kurbağa için bile fazla yeşilsin” Biz küçükken böyle cümleler kurmazdık, kuramazdık ama şimdi bugünün çocukları öyle laflar söylüyor ki şaşıp kalıyor insan. Bu kitap onların dilinden anlıyor, günümüzün çocuğunu yakalıyor. Onların dilinden anlıyor, onların gözünden bakıyor.

Kurbağa ve Murbağa beraber üzülen, beraber gülen, birbirini anlamaya kaf yoran, birbirini sevindirmekten keyif alan 2 arkadaş. İyi huylu kurbağa ve hep endişeli  iyi huylu Murbağa birbirini tamamlayan iki iyi arkadaş. Ne mutlu ki Murbağa’nın gelmeyen mektuplar için üzülen halini anlayan ve birlikte üzülen bir arakadaşı var.

Deniz bu kitabı sevdi. Çünkü Murbağa ismine bayıldı. Resimleri çok beğendi. Mayo giyen kurbağaya güldü. Düğmesini kaybedip, heryeri arayan ve sonra cebinde bulan hikayede kendimizi buldu.

1933-1987 yılları arasında yaşamış olan Yazar Arnold Lobel’in bu eseri Broadway’e de uyarlanmış ve bu oyun 4 yıl üst üste tiyatro dünyasının en prestijli ödüllerinden Tony’ye aday gösterilmiş.Keşke bizde de oynansa da seyretme fırsatı bulabilsek.

www.kelimeyayinlari.com’dan

“Az öncesine dek, biri çıkıp da ‘Arkadaşlık nedir?’ diye sorsa türlü açıklamalar yapabilirdim. Hatta enikonu laflar edebilirdim. Peki az önce ne oldu da ben bu lafların hiçbirini edemez oldum? Mektup isimli hikâyede, kendisine hiçbir zaman mektup gelmeyeceğine inanan Murbağa’nın posta saatleri sırasında yaşadığı hüzünden söz ediliyordu. Kurbağa arkadaşına nesi olduğunu sorduğunda şöyle diyordu Murbağa: ‘Hiç kimse bana mektup göndermiyor. Posta kutum hep bomboş. Bu yüzden postanın gelmesini beklediğim zaman üzülüyorum.’ Hemen ardından şu cümle geliyordu: ‘Kurbağa ve Murbağa verandada oturup birlikte üzüldüler.’ 

Arkadaş olmanın büyüsünü daha iyi anlatan bir cümle biliyor musunuz?”
Irmak Zileli, Radikal Kitap

“Bu bir arkadaşlık hikâyesi. Hem de mükemmel bir arkadaşlık. Ayrı hikâyeler halinde okunabilecek her bölüm, Kurbağa ve Murbağa’nın maceralarını büyük bir sezgi ve mizahla anlatıyor.” School Library Journal

“Arkadaşlık, tarihin her döneminde sanatın her dalına malzeme vermiş. Şarkısı da var, şiiri de, resmi de, kitabı da… Çocukların kendi deneyimleriyle birlikte bu eserlerden de etkilenerek yarattıkları bir arkadaşlık kavramı tabii ki daha sağlıklı olur. Misal, yedi yaşında Kurbağa ve Murbağa’yı okuyan çocuk, ön üçünde Orhan Kemal’in Arkadaşlık Islıkları’nı, on yedisinde de Barış Bıçakçı’nın Bizim Büyük Çaresizliğim iz’ini okusa, arkadaşlık üzerine, arkadaşlığın önemi üzerine düşünceleri her açıdan değişir, gelişir.”
Elif Türkölmez, İyi Kitap

– “Her çocuk bu seriyi tanımayı hak ediyor.” Children’s Literature

Ödüller: Caldecott Honor, Newberry Honor ve Reading Rainbow Ödülleri

Yazan ve Resimleyen: Arnold Lobel
Kapak ve Sayfa Tasarımı: Hüseyin Özkan
Baskı: 1. baskı: Nisan 2011
Sayfa Sayısı: 64

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s