Her Güne Bir Soru

Görsel

Deniz de her çocuk gibi çok soru soran, merak eden ve öğrenmek isteyen bir çocuk. Biz de anne, baba olarak elimizden geldiğince bildiklerimizi cevaplayıp, bilmediklerimizi beraber araştırıp öğreniyoruz. Bu süreçte ona, o anlık geçiştirme cevaplar vermek de istemiyoruz. Bazen internetten, bazen kitaplardan destek alıyoruz. Ama bizim kanıksayıp, merak etmediğimiz ama Deniz ile beraber öğrendiğimiz o kadar yeni şey oluyor ki, onunla beraber bizim öğrenme sürecimiz de destekleniyor.

Deniz Her Güne Bir Soru’yu görür görmez almak istedi. Kitabı görüp de beğenmemek mümkün değil, çünkü her soru renkli çizimlerle süslenmiş.Her akşam yatmadan o günün sorusunu, cevabını okuyup yeni şeyler öğreniyoruz. Tabii kitabı ilk aldığında aradan merakını çeken sorulara göz attı ama sonrasında günü gününe okuyup, öğrenme kararı aldık. Bilim kitaplarına da çok ilgi gösteren bir çocuk, ara ara onları tekrar tekrar okur, bizimle ve etrafıyla öğrendiklerini paylaşır .Bu kitapta öğrendiklerini de hevesle çevresiyle paylaşıyor; bu paylaşımlar onda yeni şeyler öğrenme isteğini de artırıyor.

Kitap çok geniş soru ve konulardan oluşuyor.Bunlardan bir kaçı:

Bebekler neden bazen çirkin doğar?

Neden kendimizi aynada görürüz?

Neden çiçekler akşamları kapanır?

Kırılmış bir kemik nasıl iyileşir?

İşte bugünün sorusu:

Görsel

http://www.ykykultur.com.tr sitesinden:

Her güne bir soru, gerek ustaca ve eğlenceli çizimleri gerekse de dinamik içeriği sayesinde çocukların ilgi duydukları konular hakkında fikir sahibi olurken ve meraklarını giderirken çevreleriyle etkileşime girmelerini de sağlayacak, onları öğrendiklerini paylaşmaya özendirecek.

Merak çocukların hayatı ve dünyayı öğrenmesinin bir yoludur. Anne babalarını, yakınlarını zaman zaman sordukları sorularla boğsalar da, gene de bir çocuk için, aslında hepimiz için dilenebilecek en iyi şey meraktır. Bir çocuğun sorduğu soruyu geçiştirmeden, hakkıyla yanıtlamaya çalışmak büyüklere de yeni bir bakış açısı kazandırır aslında. Çoktan kanıksadığı durumları, yanıtını bildiği, bildiğini sandığı soruları yeniden kurcalamasını sağlar.

Yazar:Alexandra Pasteris

Resimleyen. Remi Saillard,Laurent Richard, Sylvie Bessard

Çeviren:Mehmet Demirtaş

Sayfa Sayısı:191

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s