Taşi ve Baba Yaga

Görsel

Taşi ve Baba Yaga bu serinin beşinci kitabı. Yine eski versiyonu bulma şansımız oldu. Daha önce bahsetmiş olduğum okul kütüphanesinin raflarını karıştırırken karşıma çıktı, hemen aldık.

Cek Taşi’nin fantastik macerasını bu kez hasta yatağındaki babasına ve bu heyecanları masalları dinlemek için elindeki herişini bırakan annesine anlatıyor. Taşi’nin macerası bu kez fırtına sonrasında köyde yaptığı gezi ile başlıyor.Yolda önce susamış bir kuzgun çıkıyor karşısına. Taşi ona yardım ediyor. Sonra karşısına daha önce hiç göremediği olağanüstü bir ev çıkıyor.Tırnakları toprağa gömülü, sarı, pul pul tavuk ayaklarının üzerinde duran bir ev. Çarpuk çurpuk bacalı garip bir ev.

Evdeki kadının daveti üzerine eve girmiş ama firmez olaymış.Çünkü Baba  Yaga isimli bu kadın – ismiyle cismi biraz tezat- Taşi’den Oğlan Yahnisi yapmaya kararlıymış. Taşi ne yapmış elinden nasıl kurtulmuş, kuzgun ona nasıl yardım etmiş. Maceranın bu kısımlarından tabii ki bahsetmeyeceğim.

Deniz Taşi’nin macerasını çok beğendi. Uçan bir ev, bir cadı ve tabii ki harika çizimler. Fantastik öyküleri, resimler çok agresif değilse çok seviyor Deniz.

Günışığı kitaplığından çıkan bu kitapta yine gizli öğeler saklı. Yardımlaşma, karşılık beklemeden yaptığımız iyiliğin hiç beklemediğimiz bir zamanda bize geri dönmesi.

İkinci öykü Taşi’nin köyündeki tüm tavukların kaybolmasıyla ve hiç yumurta kalmamasıyla başlıyor. Kaybolan tavukları  bulmak ve onları Baron’dan geri almak Taşi’yi türlü tehliklerle karşılaştırıyor. Hele kapalı taş duvarların içinde kaldığı sırada  Beyaz Kaplan’dan kurtulma macerası film tadında.

Günışığı kitaplığından Taşi ve Baba Yaga

Ürkünç cadı Baba Yaga, Taşi’yi mantarlı yahnisine katmak ister! Derken, acımasız Astım-Kestim-Ağa Taşi’yi korkunç Nehir Korsanı’na vermeye kalkışır. Hem de yırtıcı beyaz kaplanla aynı zindana kapatarak…

Masalların antik tadını, günümüzün modern, serüven duygusu yüksek, mizahi anlatımıyla zenginleştiren 6 kitaplık Taşi dizisi, yenilenen tasarımıyla raflarda yerini aldı. Günümüzde sıradan bir ailenin çocuğu olan Cek’in, arkadaşı Taşi’den dinlediği masalsı öykülerden oluşan dizinin her kitabında 2 macera birden var. İki çocuğun öykülerle beslenen arkadaşlığını birbirinden heyecanlı akıl almaz maceralarla kurgulayan dizi, ülkesi Avustralya gibi tüm dünyada küçük okurlar tarafından beğeniyle okunuyor.

Bugün ülkesinde ünlü bir yazar olan Anna Fienberg’in küçüklüğünde annesi Barbara Fienberg’den dinlediği masalları bir araya getirmesiyle oluşturduğu dizi, dünya mitolojilerinden değişik efsanelere de göndermeler yapıyor. Fiziksel gücün yerine aklını kullanmayı, kötülüğün karşısına iyiliği ve karşılıksız yardımı koyan öyküler Kim Gamble’ın fantastik karakalem desenleriyle boyutlanıyor. Ödüllü grafik sanatçısı Suzan Aral tarafından yenilenen grafik tasarımında renklendirilen bu özgün dizi, yaz tatilinde aile içi ortak okumalar için de, çocukların bireysel okuma denemeleri için de vazgeçilmez olacak

Yazan: Anna Fienberg, Barbara Fienberg
Resimleyen: Kim Gamble
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan 
Türkçesi: Müren Beykan 

sayfa sayısı: 64 sayfa
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Görsel

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s