Kitap Sevgisine Aile, Okul ve Öğretmen Etkisi

2013-03-01 16.23.53

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitap okumayı çok seven bir çocuk Deniz.  Onu ailesi olarak biz de çok destekliyoruz. Rol model olmaya çalışıyoruz. Bu blogu açarken onun okuduğu kitapları okuyup, onun sevebileceği kitaplara daha kolay ulaşabilmesi için rehber olmayı hedefledim. Böylece hem neleri sevdiğini, nelerden etkilendiğini anlayabiliyorum; hem de sevdiği kitaplara ulaşabilmesi için ona yardımcı olabiliyorum. O da başladığı kitabı keyifle bitiriyor.

Okulumuzun da bu konuda çok duyarlı olduğunu belirtmek isterim. Sınıf öğretmenimiz Selen Öğretmenin her ay bir liste gönderip, günlük olarak kitap ve sayfa sayımızı onunla paylaşmamızı istemesi ve okulda  günlük okuma vakitleri ayrılmış olması çocukları motive ediyor. Bence her okulda bu uygulama yapılmalı. Öğretmenimiz çocuklarımız  için okumayı bir hobi değil, yaşam alışkanlığı olarak oturmaya kararlı ve bu şu an Deniz için kazanılmış bir alışkanlık oldu.

Bunun yanı sıra kütüphane öğretmenimiz Uğur Bey son derece donanımlı. Çocuklar kütüphanede gerçekleşen okuma saatlerinde bu etkinlikler sadece bir kitap alıp okumak şeklinde gerçekleşmiyor. Drama çalışmaları, kukla yapımı, kitap ayracı yapımı gibi değişik çalışmalar da gerçekleştiriyorlar. Kütüphane öğretmenimiz kitap yardım kampanyaları, kitap fotoğraf  sergileri düzenleyerek kütüphaneyi canlı tutuyor.Hatta kütüphanede bir gece düzenleyerek kütüphaneyi gece bile yaşanan bir yer haline dönüştürüyor.

Tüm bu bileşenler bir arada olunca çocuklar kitap okumayı çok seviyor.

Bir sonraki yazı Kütüphanede Bir Gece..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s