Mini ve Mırnav Kedi 1

mini ve mırnav kediMini ve Mırnav Kedi bu serinin ilk kitabı. Mini Alev Saçlı Kız kitabında olduğu gibi kızıl saçlı, uzun boylu bir kız. Anne , babası ve ağabeyiyle yaşıyor. Onlara çok yakında oturan bir de  anneannesi var. Kedilere düşkün ama annesi değil kedi, kuş hatta balık bile almasına sıcak bakmıyor. Babası lotodan para çıkınca bahçeli bir ev alabileceklerini, o zaman kedi bakabileceklerini söylüyor ama işin kötüsü o da  loto da oynamıyor. Komşu teyzenin kedisini sevmek ve beslemekle durumu idare etmeye çalışan Mini teyzenin hastalığının ilerlemesi nedeniyle kediyi eve getirmeye karar veriyor. Ondan sonrası pek de kolay olmuyor.

Birbirin gözünden bakabilmenin ,çözüm odaklı olmanın ve  yardımlaşmanın önemini hissettiriyor kitap. Bu anlaşmazlıklar esnasında aile içinde bile olsa insanların farklı kişiliklerde olabileceğini ve farklı düşünebildiklerini gözler önüne seriyor.

Christine Nöstlinger’in kitapları çocuk psikolojisine yönelik duygusal yatırımlar yapıyor. Dayatmadan direk gözünüze sokmadan anlatmak  istediklerini veriyor. Resimlerin de kitabın canlanmasında çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Zaten Deniz’in kitap seçiminde ilk etken de resimler. Çizgiler etkilediyse genelde kitapta alıp götürüyor.

Deniz beğendiği bu kitapta da en etkili duygunun merak olduğunu söylüyor. Ne olacak diye biran önce başladığı hevesle bitiriyor.  Tabii ki kitabın kedili olması da ayrı bir etken.

Yazan: Christine Nöstlinger

Resimleyen. Christiane Nöstinger

Yayınevi. Günışığı Kitaplığı

Sayfa sayısı: 64

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s