Mini ve Doğum Günü Partisi 3

mini ve dg. pKitabı okurken hiç bakmadan Christine Nöstlinger kitabı olduğunu anlamak mümkün.

Kızıl saçlı Mini doğum günü için ailesinden hediye olarak doğum günü partisi istiyor. Annesinin evlerine sığabilmesi için partiyi  sadece 7 kişi ile sınırlandırılması Mini’yi içinden çıkılmaz bir duruma sokuyor ve Mini’nin kimseyi kırmak istememesiyle  tüm sınıf davetli oluyor. Mini bunu ailesine anlatmakta zorlanıyor. Mini’nin aralarında tipik kardeşçe sürtüşmeler yaşadığı kendisinden 2 yaş büyük Martin ise ona bir çözüm sunuyor ve Mini harika bir doğum günü partisi veriyor.

Bu kitap  Christine Nöstlinger’in tarzıyla arkadaşlıklar arasındaki anlaşmazlıklara, kardeş çatışmalarına çözüm yolları gösteriyor. Ama dikte etmeden, çocuklara farkettirmeden. Çocukların yaşadığı karşılaştırmalar ve yaşam tarzlarının farklılıklarının doğallığını gözler önüne seriyor. Bazıları fiziksel olarak daha farklı olabildiği gibi, uzun boy, kızıl saç gibi bazıları okuldan sonra eve, bazıları etüd merkezlerine giderek günü farklı yaşayabiliyorlar. Bu farklılıkların olağanlığını yansıtması dışında, empati duygusunu ince ince kahramanlarına geçiriyor.

Kitabın resimlerini de yazarın psikolog kızı Christiane Nöstlinger çizmiş. Çocukların okudukları metni destekleyen resimler, Günışığı kitaplığınca onların eleştirel düşünme, karar verme ve yaratıcılık gibi temel becerilerini de geliştirdiğini vurguluyor

Bu kitabı doğum gününden hemen önce okulun kütüphanesinden aldım. Biz  bu sene Deniz için aile arasında bir parti verdik. Aile dediysem, anneanne, babaanne, teyze, hala, kuzenler de davetliydi. Biz bu şekilde 11 kişiyi bulmuştuk.

Deniz bu kitabı da çok sevdi. Resimlerin kitabı bir film gibi hissetidiğini söylemeden de geçemeyeceğim. Kitap okumayı sevdiren bu seriyi kız, erkek her çocuğa tavsiye ediyoruz.

Yazan :Christine Nöstlinger

Resimleyen: Christiane Nöstlinger

Yayınevi. Günışığı Kitaplığı

Sayfa sayısı: 64

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s