Arkadaşım Bir Griskok

Bu kitap Büyüyülü Kitaplar dizisinin en son kitabı. Bu kitabı okulumuzun kütüphanesinden aldık. Önce ben okudum, sonra Aradasim.Bir_.GriskokDeniz . O da çok beğenmiş ki tüm arkadaşlarına tavsiye etti. Griskok nedir diye sorduklarında benim ona yaptığım gibi okuyun, kendiniz keşfedin diyerek kitabın sihrini de bozmamış.

Karaböcü serisi gibi fantastik öğeler içeren bir kitap. Özellikle bu tür fantastik öğeler içeren kitaplar erkek çocuklarını mıknatıs gibi kendine çekiyor diyebilirdim ama dostumuz Nil’in de bir  kız çocuğu olarak Karaböcü, Evine Dönmek İsteyen Kedi ve Arkaşım Bir Griskok’u çok sevmesi bir tesadüf olmamalı.                                                      Günışığı bunun sırrını bu kitabın tanıtımında şöyle açıklıyor:Her kitabı farklı bir yazar ve illüstratör tarafından hazırlanan bu özgün dizi, çocukların duygu, düşünce ve hayal güçlerinin gelişimini destekleyici unsurlar olarak kullanılan fantastik öğelerle kurgulanıyor. Dizinin kitapları, okumayı kolaylaştıran sayfa düzeni ve etkili siyah-beyaz resimleriyle, çocukların kitap okuma isteğini ve hızını artırıcı nitelikte.

Gerçekten de öyle kitabın resimleri, sayfa düzeni çok güzel tasarlanmış. Hem okuma isteğin, hem hızını artırıyor, hem hayal kurma gücünü artırırken resimlerle de etkiliyor.

Mayk bir cumartesi arkadaşı Aleks’i ziyarete gider ama bu sıradan bir ziyaret olmayacaktır. Çünkü Mayk arkadaşı Aleks’in ve kardeşi Pola nın Griskok olduğunu öğrenir hatta anneleri de bir Griskok’tur. Mayk, Aleks ve Pola ile birlikte hayvan şekillerine bürünür. Anahtar deliklerinden geçebilen bir sinek , bir kedi  olup bir fili ve fareyi kovalarlar. Mayk ve Pola’nın annesi geldiğinde ortalık süt liman olmuştur ama o gelene kadar ki yaşadıkları macera bir yıldırım düşmesi ya da vahşi atların geçmesinden bile daha heyecan vericidir.

Yazar: Malorie Blackman

Resimleyen: Philip Hopman

sayfa sayısı: 80

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s